Piesne a spievané chvály patria k našim spoločenstvám. Počas svätých omší, adorácií, stretnutí, výletov a rôznych ďalších akcií si spievame, hráme a tlieskame do rytmu, tancujeme a predvádzame ukazovačky alebo len tak hmkáme známe chytľavé rytmy gospelových evergreenov. A cítime sa pri nich tak príjemne a povznesene…  

Ako ale takéto hitovice vlastne vznikajú? Síce máme gospelové skladby, ktoré sú tu, až kam pamäť siaha (od JéKáeSky až po “Čakajú ťa nástrahy”), ale stále prichádzajú nové, s modernou hudbou a slovami. Takými sú napríklad aj známe (a relatívne nové) skladby ako  “10000 dôvodov”, “Srdce chvály” alebo “Hudba doznieva” od Matta Redmana. Kto to je? Veľa z vás ho už možno pozná, ale pre tých čo nie, aspoň v skratke.

Matt Redman je v prvom rade vzorným manželom a otcom piatich detí bývajúci v Anglicku. Okrem toho sa naplno venuje vedeniu chvál, skladaniu gospelových piesní, koncertovaniu a písaniu kníh. Za svoje skladby už stihol vyhrať aj cenu Grammy v kategórii gospel, ale aj napriek tomu je skromný a pokorný a nevytočilo mu to nos smerom nahor. Je to cítiť z každej strany jeho knihy “10000 dôvodov”, ktorú vám chcem v krátkosti predstaviť a odporučiť.

Napísať celú knihu o jednej pesničke sa na prvý pohľad možno zdá troška pritiahnuté za vlasy, ale táto kniha je dôkazom toho, že sa to dá a dokonca to má aj zmysel. Matt Redman sa nerozpisuje o celom svojom životnom príbehu, aby sa dopracoval k myšlienke. Vo svojej skromnosti iba poukazuje na to, že je nástrojom, ktorý Boh používa, aby oslávil svoje meno. Neberie si zásluhy, poukazuje na veľkosť Toho, ktorý dáva všetkému zmysel.

Roky vedenia chvál ma naučili toto: niekedy je dobré pomenovať svoje problémy, no ešte lepšie je, keď to neurobíme. Inak povedané, má to veľkú silu, ak dlho nezotrvávame v tej časti piesne, kde spievame “pomôž mi”, ale rovno prejdeme k “aleluja”. V žiadnom prípade netvrdím, že “pomôž mi” je nepodstatná modlitba. Chcem len povedať, že “aleluja” býva často nedoceneným prvkom rovnice. Verím, že ak viac pozornosti venujeme Božej veľkosti než starostiam tohto sveta, na našej situácii sa niečo zmení.

Väčšia časť knihy je o tom, ako táto jednoduchá skladba dokázala pomáhať ľuďom v rôznych životných situáciách. A zasa, hoci často v týchto ľudských životných epizódach vystupuje aj on sám, nemáte pocit, že by si privlastnil čo i len štipku zásluh, ktoré vyvolali slová a melódia tejto skladby. Bola spievaná na pohreboch, pri lôžkach ťažko chorých, na svadbách, dokonca aj pri operáciách, ale vždy na oslavu Boha a povzbudenie ľudí.

Nie je až tak dôležité, či spievame ticho, nahlas, falošne alebo ako operná diva (aj keď, pre ľudí okolo to trocha dôležité môže byť…), ale to, či spievame zo srdca, úprimne a životom. Nemusíme každý deň napísať novú oslavnú pieseň, ktorá sa stane svetovým hitom, pretože môžeme spievať aj staré odrhovačky, ak ich skutočne žijeme a cítime. Až vtedy majú skutočne kvalitný zvuk a rytmus, ktorý roztancuje srdce. 🙂

Hudba je úžasnou súčasťou Božieho požehnania a prítomnosti tu na zemi a vynikajúcim spôsobom ako sa Bohu prihovárať – ale sama o sebe nestačí. Nemôžeme sa snažiť písať nové piesne s novým zvukom, a svojím životom ich popierať. Svätý Augustín varuje: “Len aby tvoj život nesvedčil proti jazyku. Spievaj hlasom, spievaj aj srdcom. Spievaj ústami, spievaj aj svojím životom.”

— článok vyšiel v časopise Lúče, ktorý vydáva Združenie mariánskej mládeže

TIP: Knihu 10000 dôvodov si objednajte na Zachej.sk

SaveSave