Tentokrát som si vybral útlu knižku od kňaza “z českých luhů a hájů” – zamyslenia od uznávaného monsignora Tomáša Halíka. Ak Vám jeho meno veľa nehovorí, tak len v skratke: je to kapacita. Obsiahlejšie: je to český kňaz, sociológ, filozof a teológ, ktorý je uznávaný a rešpektovaný v celom svete, je laureátom Templetonovej ceny (to je niečo ako duchovná Nobelova cena – teda významný prínos do rozvoja duchovného života), profesor, autor viacerých kníh a v neposlednom rade verejná osobnosť českého spoločenského život. Je to teda typ človeka, pri ktorom žasnem a obdivujem jeho schopnosť všetko zvládať.

Síce kniha zamyslení nepatrí medzi jeho najznámejšie diela, má ale tú výhodu, že ilustuje jeho zmýšľanie a tvorbu na pár stranách. Ak sa s monsignorom Halíkom chcete zoznámiť, toto dielko predstavuje úvodné potrasenie rukami a prvých pár minút rozhovoru, počas ktorých vám je človek buď sympatický menej a rozhodnete sa oňho viacej nezaujímať, alebo ako v mojom prípade, vás jeho názory a postoje oslovia a chcete vedieť viac. Preto je toto (dúfam) moja nie posledná kniha, ktorú od Tomáša Halíka budem čítať.

Jeho vlastnosť pomenovať veci správne, upozorniť aj na nepríjemné veci, pripomenúť symboliku historickej udalosti, vyzdvihnúť myšlienku kresťanského sviatku v záplave ďalších informácií, a to všetko použitím slov, ktoré neunavujú a nenudia, je impozantná.

Často sa vyjadruje kriticky k svojmu vlastnému národu, čím si doma veľké sympatie nezískava, ale jeho slová majú niečo, čo si môžeme vziať k srdcu aj my:

…je to mentalita, v níž se občanská pasivita mísí s nechutí a nedůvěrou k veřejnému životu. Mentalita, v níž snad lze přežít s dávkou sarkastického humoru totalitní režim, s níž však nelze vybudovat fungující svobodnou společnost.

Od tohto diela ale netreba čakať vyslovene čisto kresťanké témy. Skôr ju vnímam ako knihu, ktorá má apelovať na kresťana ako občana svojho štátu. Pretože byť vzorným kresťanom môže byť niekedy málo, ak človek nie je aj vzorným človekom:

Snažme se, aby naše demokracie byla natolik kvalitní, že bude svým občanům stát za to, aby si ji stále znovu svobodně volili a aby ji v čas potřeby ubránili.

A síce boli jeho zamyslenia pôvodne vysielané na rádiových vlnách začiatkom tohto storočia (to je už tak dávno??), teda v rokoch 2000 a 2001, aktuálnejšie ani nemôžu byť.

… místem, kde si ti, kteří přicházejí z nejrůznějších kultur a ras, národů, plemen a jazyků, budou přes všechnu pestrost v tom opravdu podstatném dobře rozumět. Bůh suď, jak křesťané s tímto posláním v dějinách nakládali.

— článok vyšiel v časopise Lúče, ktorý vydáva Združenie mariánskej mládeže

TIP: Knihu Úvahy na prahu tisíciletí si objednajte na Zachej.sk

SaveSave

SaveSave