Leto je za rohom a s ním aj dych vyrážajúce horúce dni a  nevzdržateľné noci, kedy budeme všetci hľadať spôsob ako sa čo najrýchlejšie schladiť. Čo tak nakrájať pár citrónov, vytiahniuť z mrazničky kocky ľadu, sadnúť nachvíľu do tieňa, vyložiť nohy na stôl a začať vnímať deň z inej perspektívy?

Tak ako sa budú teplomeri pražiť na slnku, tak sa môže stať, že budeme vmútorne prežívať duchovné horúčavy, kedy nebudeme vedieť, čo so sebou a bude nevyhnutné sa ovlažiť niečím jednoduchým a zrozumiteľným. A práve preto si Don Jacobs sadol k stolu a napísal túto knihu.

Príbehy skutočných ľudí

Príbehy plné reálnych skúseností prežité skutočnými ľuďmi. Nie sú námetmi na americké kino-hity, ale majú výnimočnú a súčasne jednoducho zachytenú hĺbku podstaty bytia, ktorá im pomohla pochopiť úlohu Boha v ich živote. Každý príbeh je unikát, tak ako každá hlavná postava v ňom. V niekom z nich spoznáte sami seba, no správanie ostatných postáv bude pre vás jedna veľká neznáma. V príbehoch sa vám predstaví nezamestnaná ovdovená matka, ktorej dochádzajú úspory, študentka bojujúca za práva ľudí, rodina, ktorej chýbajú pred sviatkami peniaze, pouličný gauner, pre ktorého sa väzenie stane školou…

Na konci každého príbehu je jeho autor stručne predstavený (akú má rodinu, kde býva, kde pracoval alebo vyrastal, aké knihy číta, čím sa živí,…), takže ich príbehy dostanú zase iný rozmer a dokážete sa do nich ešte autentickejšie preniesť a vcítiť.

Boh V pozícii barmanA

Názov knihy vo mne evokoval predstavu Boha ako barmana pripravujúceho limonádu. Prídeme úplne upachtený a prepotený z páliaceho slnka a objednáme si ľadovo vychladenú kolu. Ale on vie, že nám nemôže dať to, čo chceme. Dostaneme od neho to, čo potrebujeme. Nechce, aby naše zdravie poškodilo príliš veľa ľadu a  rovnakovo vie, že trocha citrónovej príchute je osviežujúcejšie ako hnedá tekutina plná cukru a bubliniek. Toto si ale častokrát uvedomujeme až s odstupom času, a tak na “barmana” iba gánime a sprepitné mu radšej nedávame.

Patríte medzi ľudí, ktorí zjedia balík zemiakových lupienkov počas pár minút alebo vám snáď vydržia na celovečerný film? Môžete si vybrať, či si všetky citrónové príbehy prečítate na jeden hlt, alebo si ich budete vychutnávať postupne, príbeh za príbehom, každý deň nachádzať v knihe nové osvieženie.

Záver

Ako zhrnutie citujem recenzentku Robin Jonesovú-Gunnovú:

“Táto kniha ponúka práve to, čo všetci potrebujeme – plný pohár osviežujúcej nádeje. Či už príbehy budete iba pochlipkávať, alebo sa ich napijete plnými dúškami, príjemne vás povzbudia a obnovia vieru v Božiu dobrotu.”

— článok vyšiel v časopise Lúče, ktorý vydáva Združenie mariánskej mládeže

TIP: Knihu Keď Boh robí citronádu si objednajte na Zachej.sk

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave