Pred mesiacom na nás vyskakovali reklamy na nový film v našich kinách „Nebo nie je výmysel“. Videli ste ho? Zachytili ste, že je natočený podľa skutočnej udalosti, na základe ktorej bola napísaná aj kniha (ktorá mimochodom vyšla ešte pár rokov pred filmom)? Do mojich rúk sa dostala úplne náhodou, keď som si tak brúzdal internetovým kníhkupectvom. Reku skúsim.

Kto je Todd Burpo?

Ale ako je dobrým zvykom, skúsme ešte pred samotnou knihou spomenúť niečo málo o autorovi. Todd Burpo je pastorom Wesleyánskej cirkvi (cirkev, ktorá vznikla ako odnož odnože) a duchovne vedie stredisko v mestečku Imperial v Nebraske, USA. Okrem toho vedie súkromnú malú firmu, trénuje zápasenie juniorov, je členom dobrovoľného hasičského zboru a v neposlednom rade manžel a otec troch detí. Hoci je uvedený ako autor, kniha nie je o ňom, ale je o jeho synovi, Coltonovi.

Príbeh o nebi

Rodina Burpovcov si žila svojim pokojným malomeštiackym životom, keď Todda začali postihovať zdravotné ťažkosti jedna za druhou. Banálnosť svojho zdravotného stavu si ale uvedomil až vtedy, keď začal mať zdravotné ťažkosti jeho, vtedy iba štvorročný, syn Colton. Coltonov zdravotný stav sa zhoršil natoľko, že mu lekári nedávali veľkú šancu, že sa z toho dostane. On to ale zvládol a to, čo prišlo potom, podnietilo vznik

knihy a následne aj filmu. Okrem toho rodina Burpovcov poriada prednášky a vystúpenia s ich svedectvom.

Colton totiž poďľa jeho slov navštívil nebo. A má na to dôkazy. Nepriniesol si odtiaľ kúsok dúhy alebo perá z krídel anjelov. Stretol tam ľudí, ktorých nemal ako inak stretnúť, dozvedel sa veci, o ktorých mu nik nepovedal, videl to, čo nemal ako ina vidieť alebo si predstaviť (i keď detská predstavivosť je veľká). Tak to aspon vníma a opisuje jeho otec.

Pri čítaní tejto knihy nejde ani tak o štýl písania, ktorý je občas príliš rozvláčny, ako skôr o hlavnú myšlienku, ktorá je uvedená už názve. Nebo nie je výmysel. To je to, čo chce malý Colton (aktuálne už takmer tínedžer) odovzdať ľudom okolo seba.

Ak ešte zháňate vianočné darčeky alebo chcete odovdávať darčeky ostatným celý rok, nemusíte im darovať túto knihu. Úplne stačí, ak sa vďaka vám a vašim skutkom presvedčia, že nebo nie je výmysel a už tu na zemi je možné zažiť jeho odlesk.

— článok vyšiel v časopise Lúče, ktorý vydáva Združenie mariánskej mládeže

TIP: Knihu Nebo nie je výmysel si objednajte na Zachej.sk