“Pred svadbou si všetci predstavujeme manželstvo a  spoločný život ako najväčšie blaho… Len ťažko sa dá veriť niečomu inému, keď je človek zamilovaný.”

To tvrdí Gary Chapman. Súhlasiť s ním alebo nie? Na to si teraz každý z nás vnútorne odpovie (chvíľa ticha). Na základe nášho záveru budeme teraz pokračovať v čítaní. A aký má byť ten záver? Osobný. Rovnako ako táto kniha. Či už ste zažili vo svojom vzťahu problémy, aktuálne ich prežívate alebo sa im chcete vyvarovať pri svojom vysnenom partnerovi, je to kniha pre Vás. Odvažujem sa povedať, že to platí aj v prípade, ak vaše životné cesty nesmerujú do manželstva.

pastor Gary Chapman

Máme ale tejto knihe veriť? Nestojí za ňou len nejaká reklamná agentúra, ktorá bude propagovať svoje zázračné nápoje lásky alebo predávať zámky na bicykle, ktoré pripnutím na most pri západe slnka spoja duše a osudy mladých zaľúbencov až po záverečné titulky, či aspoň pokiaľ budú pukance? Garyho Chapmana nepoznám nanešťastie osobne, ale internet o ňom hovorí, že je šťastne ženatý už 45 rokov, z toho 35 rokov pôsobí ako pastor baptistickej cirkvi a manželský poradca, okrem tejto knihy napísal niekoľko ďalších bestsellerov a veľa cestuje po svete, kde stretáva ďalšie a ďalšie dvojice a poskytuje im svoje rady a postrehy.

Gary nepíše poučkovito alebo nudne, ale vychádza zo skúseností, ktoré získal svojou dlhoročnou praxou. Preto ani číslo 5 v názve nie je pokusom o marketingovú kampaň v štýle “iba 5 vecí (dní, pohybov, činností) a váš manžel (kamarát, pes, modrý dinosaurus) bude naveky šťastný (vám daruje milión, vás možno nezje)”. Päť jazykov lásky je jednoducho pät možností ako sa priblížiť k ľúbenej osobe.

“Každý z nás túži po šťastnom a naplnenom manželstve, a predsa mávame pocit, akoby ten druhý hovoril iným jazykom.”

Nie je jazyk ako jazyk

Každý z nás rozumie najlepšie svojmu materinskému jazyku, hoci sa dokáže pravdepodobne dohovoriť aj ďalšími cudzími jazykmi ako sú napríklad čeština alebo mandarínska čínština. Aby sme ale zvládli ďalšie, musíme tomu venovať trocha úsilia. Rovnako to je aj s jazykmi lásky. Každý z nás rozumie a dokáže hovoriť perfektne aspoň jedným. Ostatné sa ale s menšou alebo väčšou obetou dajú naučit.

Gary Chapman identifikoval tieto láskyplné vyjadrenia citov: Slová uistenia, Pozornosť, Prijímanie darov, Skutky služby  a Fyzický dotyk. Čo si predstavíte pod jednotlivými názvami, to tie názvy aj skutočne znamenajú (super, že?). Keď si pod slovami uistenia predstavíte pochvalu za upratanú izbu, úprimnú radosť  pri vysvedčení “so samými” alebo ešte väčšiu, pri zlepšení z trojky na jednotku, predstavujete si správne. Človek občas potrebuje počuť pekné slovo na svoju adresu a niektorým to podvedome lichotí až do takej miery, že ak od svojej polovičky nepočúvajú dostatočne často uistenie o ich kvalitách a schopnostiach, myslia si, že sa láska vytráca.

Racionálna láska, láska, ktorá vychádza z vôle… je ten druh lásky, ku ktorej nás mudrci vždy vyzývali.

Rovnako to môže platiť aj pri venovaní pozornosti vo forme rozhovov pri káve alebo v divadle alebo spoločné trávenie času pri prechádzke. A to, že niekto berie ako prejav lásky časté darčeky? Mamonár!, pomyslíme si, ale opak môže byť pravdou. Nemusí ísť nevyhnutne o zlaté hodinky s vodotryskom alebo kilo čokolády. Obyčajne takých ľudí poteší i ručne vyrobené papierové prianie alebo kytica lúčnych kvetín. Hodnota daru sa nevyjadruje peniazmi, ale úprimnosťou a citom, ktorý je v ňom skrytý.  

Láska je rozhodnutie. A hociktorý z dvoch partnerov môže tento proces začať už dnes.

Dá sa Zaľúbenie reklamovať?

Dobre, povieme si, ale naše mladícke zaľúbenie už pominulo a nefunguje to medzi nami tak ako kedysi. Tak načo predlžovať agóniu nejakou dodatočnou snahou?

Láska nie je o hormónoch. Tie sú súčasťou zaľúbenia. Láska je rozhodnutie. Rozhodnutie ľúbiť sa dnes a zajtra a pozajtra a stále. A to už nemusí ísť automaticky. Treba sa občas premôcť a spraviť niečo, čo sa nám nechce, ale vieme, že to bude ocenené.

Logicky by mala teraz nasledovať otázka: “A ako sa dozviem, aký je partnerov jazyk lásky?” Najjednoduchšie je spýtať sa ho. Ale ak sa poznáte už dlhšiu dobu, určite viete, čo ho poteší viac a čo menej. Vykúzli mu úsmev na tvári ak zaňho umyjete riad alebo je radšej keď ho ískate vo vlasoch? Získate si ho skôr tým, že pôjdete spolu do divadla alebo preferuje spoločný rozhovor hoc aj pri pohári čistej vody? Stačí si odpovedať na pár jednoduchých otázok a viete, ktorým smerom sa máte vydať za krajším spoločným nažívaním.

Keď je pre vás nejaká činnosť neprirodzená, o to väčšie je vyjadrenie vašej lásky.

Môj záverečný verdikt znie: Je úžasná a doporučujem ju prečítať si bez ohľadu na to, v ktorej fáze sa váš vzťah nachádza (žiaden vzťah je tiež jednou z fáz).

— článok vyšiel v časopise Lúče, ktorý vydáva Združenie mariánskej mládeže

TIP: Knihu 5 jazykov lásky si objednajte na Zachej.sk